Choroby tarczycy to problem, z którym boryka się mnóstwo osób. Sama od 8 lat walczę z niedoczynnością tarczycy i to właśnie na niej chcę się dziś skupić. Niby niewidoczna, niby nic mnie nie boli, ale jednak ciągle coś doskwiera. Zdecydowanie częściej chorują kobiety a ryzyko zachorowania rośnie wraz z wiekiem.
Jakie są objawy?
- spowolniony metabolizm,
- podwyższona waga
- zmęczenie i senność
- brak koncentracji i trudności w zapamiętywaniu
- permanentne odczuwanie chłodu
- zaparcia
Mój przypadek, jak zapewne większość, jest jak z książki. Zanim jednak zdiagnozowano u mnie niedoczynność tarczycy podejmowałam różne próby walki o lepsze samopoczucie i sylwetkę, a ważyłam wtedy niemało. Niestety nic nie pomagało, aż w końcu mój lekarz zlecił mi badania hormonów tarczycy. Wprowadziłam leczenie farmakologiczne, ale usłyszałam również, że mogę sobie pomóc odpowiednią dietą i muszę jeść produkty bogate w jod, żelazo, selen i cynk. W czym je znaleźć?
Odpowiednia dawka jodu
Sól dostarcza nam dawkę jodu, ale umówmy się, nie jest to najzdrowszy dodatek do potraw i trzeba stosować ją z umiarem. Warto jeść ryby morskie i owoce morza, które są najlepszym naturalnym źródłem jodu. Dużo prościej jest z żelazem, które znajduje się w produktach mięsnych i roślinnych. Dostarczy Wam go mięso wołowe i wieprzowe, a najwięcej znajduje się w podrobach. Jeśli w swojej diecie rezygnujecie z mięsa, w żelazo bogate są także żółtka jaj oraz różne warzywa i owoce. Jedzcie szpinak, brokuły, natkę pietruszki, białą fasolę, morele, śliwki, jagody i jabłka. Nie zapominajcie o produktach zbożowych, wybierajcie pieczywo pełnoziarniste, dodajcie też do diety otręby pszenne.
Odpowiednią dawkę selenu zapewnicie sobie jedząc ryby morskie. Bardzo ważne jest by łączyć go z odpowiednią podażą jodu, w tym wypadku jest to więc produkt idealny. Oprócz tego sięgajcie po orzechy brazylijskie, rośliny strączkowe i wszelkie produkty pełnoziarniste. Cynk to już prosta sprawa. Do powyższych produktów dodajcie nasiona dyni, słonecznika czy lnu, czosnek i cebulę.
Niedoczynność tarczycy – spowolnienie metabolizmu
Przy niedoczynności tarczycy metabolizm spowalnia nawet o 30%, dlatego oprócz dostarczania sobie odpowiednich składników odżywczych, bardzo ważne są podstawowe zasady zdrowego odżywiania. Pięć posiłków dziennie, jedzonych w trzygodzinnych odstępach, to podstawa. Nie można pomijać śniadania, które napędza metabolizm na cały dzień i pozwala utrzymać odpowiedni poziom cukru we krwi. Ważne, aby do posiłków wybierać węglowodany złożone, czyli takie o niskim indeksie glikemicznym, dzięki czemu dodatkowo unikniemy szybkich skoków cukru we krwi i dostarczymy organizmowi energii na długo.
Oprócz diety wprowadź do swojej codzienności ruch. Spacery, fitness, jazda na rowerze dostarczą ci energii, wspomogą twój metabolizm i pomogą pożegnać się z nadprogramowymi kilogramami, które przyciągnęła chora tarczyca. Jak widać, z niedoczynnością tarczycy można skutecznie walczyć i cieszyć się lepszym samopoczuciem.